נמל יפו בתל אביב

נמל יפו שוכן בקצה הדרומי של טיילת החוף של תל אביב; זהו אחד הנמלים העתיקים בעולם. במשך למעלה מ-3,000 שנה שימש הנמל את ארץ הקודש כנמל דייגים וקיבל בברכה סוחרים, עולי רגל, מטיילים, כובשים ומהגרים. נמל יפו שוחזר ושימור לחלוטין; זהו כעת אזור היסטורי ציורי עם שבילי אבן עתיקים המובילים אל שפת המים. נמל יפו הוא ביתם של מסעדות, בתי קפה, גלריות לאמנות וחנויות המאכלסות את המחסנים והמבני הנמל המשוחזרים.

היסטוריה של נמל יפו:

יפו מוזכרת ביצירות עתיקות כולל הברית הישנה. בתקופה הכנענית (המאה ה-18 לפנה"ס) כבר הוקמה יפו העתיקה על מצוק הגיר הבולט אל הים התיכון. מהמאה ה-15 עד המאה ה-1 לפני הספירה החליפה יפו ידיים מספר פעמים ונשלטה על ידי המצרים, הפלשתים; בני ישראל; אשורים; אלכסנדר מוקדון, וסוריה.

הליכה

נמל יפו קיבל חומרים לבניית מקדש שלמה המלך בירושלים ויונה נמלט מפקודת אלוהים על ידי לקיחת ספינה מנמל יופה (יפו) לתרשיש. זה היה במאה ה-1 לפני הספירה שפטרוס הקדוש הגיע ליפו. בשנים הבאות המשיכו כובשים לבוא וללכת; בשנת 636 לספירה הח'ליף עומר כבש את יפו ובשנת 1099 כבשו הצלבנים את יפו.

בשנת 1799 כבש נפוליאון את יפו מידי העות'מאנים, למרות שלא שהה זמן רב בארץ. בשנות ה-1800 נשלחו תפוזים "יפו" ברחבי העולם מנמל יפו. ב-1917 כבשו הבריטים את יפו; הם בנו בית מכס והרחיבו את הנמל דרומה. הבריטים [1] שהו ביפו עד הקמת מדינת ישראל ב-1948.

עיקרי נמל יפו:

אם תביטו אל הים תוכלו לראות את הסלע של אנדרומדה שבו המיתולוגיה היוונית מספרת שהמלך קפאוס קשר את בתו אנדרומדה לסלע ופרסאוס עף על סוסו המכונף כדי להציל את אהבתו ממפלצות ים. על שפת המזח נמצא תיאטרון Nalag'at ומסעדת BlackOut, שניהם מנוהלים לחלוטין על ידי הקהילה כבדי הראייה והשמיעה. כמו כן לאורך רציף הנמל נמצאים מחסנים ישנים שופצו והפכו לבתי קפה, ברים, מועדוני לילה וגלריות.

אתה עדיין יכול לראות דייגים מבצעים את המסחר שלהם בנמל כפי שעשו לפני 3,000 שנה. בנמל יש הרבה מסעדות מלהיבות וליפו יש מוניטין כיעד פודי של ממש. ממאי עד אוקטובר, תוכלו ליהנות מבידור חינם ומאירועים מיוחדים על שפת המזח, לרבות מופעים חיים, תערוכות אמנות, סדנאות, שיעורי ריקוד בחוץ וירידי אוכל.

נמל יפו עבר מתיחת פנים מלאה בשנת 2012 כשנוקה ועסקים חדשים עברו למתלה המחודש שניצב ליד המים. החלום היה ליצור שוק אוכל דומה לזה שבנמל תל אביב ובמתחם שרונה אולם השוק לא ממש יצא לדרך. הנמל לא הצליח להפוך ליעד מוביל והוא עדיין פנינה נסתרת לרובם! ביקור בנמל זה הוא הדרך הטובה ביותר לבלות את יום מושלם בתל אביב.

נמל

כשתצללו מהנתיב המוביל אל הנמל, תהיו מטרים ספורים בלבד מהמים. מזח מבצבץ למים בו ניתן לצפות בנופים מדהימים של חוף תל אביב. נערים מקומיים אוהבים להראות את כישורי האקרובטיקה שלהם בקפיצה מסירות דייג למים וזוגות מגיעים לכאן לעתים קרובות כדי לצלם את התמונות שלהם לפני החתונה. לאחר שנהניתם על שפת המים, תוכלו להמשיך ולחקור את העסקים לאורך שפת המים.

ישנם מספר חנויות קמעונאיות כולל חצר הנשים בנמל, שם נמכרים בגדי מעצבים ישראלים במחירי אאוטלט. בימי שישי בקיץ בין השעות 10:00-17:00 יש בידור חי; דוכני שוק; פעילויות משפחתיות ושיעורי יוגה כולם בחינם או בתשלום קטן. תיאטרון "אלמינה" מציג הפקות תיאטרון לילדים תמורת תשלום קטן ומציע פעילויות סדנאות לילדים לאחר ההצגה.

קרא עוד : הימורים חוקיים בישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן